השירותים שלנו

טיפולים לעין יבשה


עין יבשה, או דלקת בעפעפיים והריסים (בלפריטיס), הינה בעיה שכיחה מאוד היכולה להפריע בצורה משמעותית על איכות החיים.

 סימפטומים שכיחים במצב של דלקת בעפעפיים ועין יבשה (בלפריטיס):

*גירוי וגירוד, רצון לשפשף

*טשטוש ו/או תנודות בראייה

*תחושה של גוף זר בעיניים

*דמעות

*אודם

  *תחושת יובש

*קשקשת על הריסים.

מחקרים מוכיחים כי דלקת בעפעפיים, או ליתר דיוק תפקוד לקוי של בלוטות המייבומיאן בעפעפיים, הינה הגורם העיקרי (או התורם העיקרי) של כ-90% ממקרי ״עין יבשה״.

בלוטות המייבומיאן נמצאות לאורך העפעפיים – העליון והתחתון, ומייצרות את הרכיב השומני של הדמעות. כאשר אנו ממצמצים, לוחץ העפעף על הבלוטות הללו, אשר גורמות להפרשת שומן מורכב המחבר את שאר רכיבי הדמעות, מייצבת אותם ומונעת אידוי של הדמעות. בעיה בבלוטות אלה עלולה, כאמור, לגרום לעין יבשה.

עין יבשה מקושרת לעיתים עם מחלות סיסטמיות כמו דלקת פרקים, לופוס ומחלות בלוטת התריס. גם שינויים הורמונליים, אלרגיות, טראומה, דלקות, כוויות מכימיקלים, ניתוחי רפרקציה וניתוחים קוסמטיים יכולים לגרום לעיניים יבשות. בנוסף, תרופות סיסטמיות ומקומיות שונות, דוגמת תרופות לפרקינסון, לאלרגיות, ללחץ דם גבוה, לדכאון ולמניעת הריון עלולות לגרום לעין יבשה. יש לציין שאף תרופות ללא מרשם רופא, דוגמת אנטיהיסטמינים (לטיפול באלרגיה) יכולות לגרום לעין יבשה באופן חריף מאוד.

ישנם גם גורמים סביבתיים שעלולים לגרום לעין יבשה, כגון חוסר לחות באוויר, חימום וקירור הבית במזגן או כוונון המזגן באוטו לכיוון העיניים. בנוסף, במצבי ריכוז או לחץ קיימת נטייה לבהות –

כלומר, להפחית במצמוצים או למצמץ באופן חלקי, דבר שגורם אף הוא לצריבה ולעין יבשה (תופעה שכיחה מאוד בעידן מסכי המחשב, הטאבלטים והטלפונים).

כיצד נוכל להקל על תופעות הדלקת ולמנוע אותה?

בשנים האחרונות, עם התפתחות מחקרים ומכשור חדיש שהוכיחו כי התעלמות מעין יבשה גורמת לנזק לטווח ארוך (ניוון, פגיעה בבלוטות ובאיכות הדמעות והחרפת סימפטומים), התפתחו גם דרכי הטיפול בתופעה.

*לאורך השנים היו טיפות העיניים או ״דמעות מלאכותיות״ הטיפול המקובל ביותר. אולם, עולם הטיפות המודרני התפתח כך שכיום ישנים חומרים פעילים שונים שניתן לחלק לקטגוריות שונות ואשר ייעודם שונה, לטפל באופן ספציפי בבעיית ה"עין היבשה".

*תוספי תזונה וצריכת מאכלים מסוימים: אומגה 3 היא דוגמא לשומן שהוכח כעוזר לתפקוד בלוטות המייבומיאן, משפר את איכות הדמעות ומפחית את הסימפטומים של העין היבשה.

*שתיית מים

*תרופות מיוחדות

*הגיינה וניקוי עפעפיים! מחקרים מוכיחים כי הצטברות יתר של חיידקים והפרשותיהם על העפעף גורמת לשרשרת של דלקות, אודם, גירוי ופגיעה בפעילות הבלוטות.

*כלי חדש עולמי העומד לרשותנו הוא בלפקס BLEPHEX – מכשיר ייחודי בקליניקות ייחודיות (ואשר אותו ניתן למצוא ב״נעמי בוטיק ראייה״) ששם דגש על טיפול בבעיות עפעפיים כרוניות. המכשיר מנקה את אזור קצה העפעפיים באמצעות ספוג מיוחד העושה תנועה סיבובית מהירה מאוד שמורידה את כל הביופילם שהצטבר על העפעפיים. התהליך אורך כ-20 דקות ואינו כואב .

לאחר הטיפול מקבל הלקוח הדרכה על שגרת ניקוי העפעפיים, בכדי לשמור על תוצר הטיפול.

כפי שניתן לשלוט בדלקות חניכיים ואף ולמנוע אותן ע"י שמירה על ניקיון הפה, כך ניתן להשתלט על דלקת העפעפיים (שהינה הגורם העיקרי לתופעת העין היבשה).

בדומה לתחזוקת היגיינת הפה (אנו מצחצחים שיניים יום יום, מסירים את השכבה הדביקה הזו, ופעם בחצי שנה (בממוצע) עוברים טיפול יסודי יותר אצל השיננית כדי שלא תצטבר ותתעבה עששת), כך אנו צריכים לשמור על היגיינת העיניים.

ניקוי עמוק במכשיר הבלפקס בערך אחת לחצי שנה מנקה את אזור העפעפיים מהצטברות שכבת חיידקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *